11. siječnja, 19:30 sati

Predavanje „Stotinu godina od obnove Zborne crkve sv. Vlaha“ održat će povjesničar umjetnosti Ivan Viđen.

Dvorana Ivana Pavla II.

Iako  je dubrovačkoj javnosti u još uvijek živome sjećanju velika poslijeratna obnova Zborne crkve sv. Vlaha završena naposljetku 2015.-2016. godine poznato je da je ova barokna crkva u prošlosti obnavljana otprilike svakih pola stoljeća. Najveća obnova crkve u 20. stoljeću trajala je tijekom 1924. godine i sastojala se od građevinskih popravaka i uređenja unutrašnjosti crkve te restauracije pokretne baštine. Ovaj je veliki zahvat na crkvi premašio radove uobičajenoga održavanja i donio je neke nove elemente u njezin izgled. Prilikom radova se slučajno došlo i do nekih novih znanstvenih saznanja kao što je otkriće oštećenoga slikanoga poliptiha iz stare crkve koja je nestala u požaru početkom 18. stoljeća. Nakon svečanoga blagoslova u studenome 1924. ova je obnova zaključena nabavkom četiriju novih zvona postavljenih pred Festu 1925. godine koja su do danas u  funkciji. Zanimljivost ove obnove jest da je u cjelini financirana dobrotvornim prilozima Dubrovčana iz zemlje i inozemstva. Povodom njezine stote obljetnice ovo će predavanje dati pregled tijeka obnove s naglascima na najvažnije zahvate te kontekst vremena u kojemu je ova obnova Parčeve crkve izvedena.

18. siječnja, 19:30 sati

Predavanje „Zaboravljena liturgijska glazbena baština na čast svetog Vlaha“ održat će mo. Josip degl’ Ivellio.

Dvorana Ivana Pavla II.

U predavanju je riječ o otprilike 40 skladbi, misa, moteta i himni na čast sv. Vlaha od kojih su široj vjerničkoj pa i glazbenoj sceni poznate samo nekolicina (manje od 5), a koje su prisutne u liturgijskom i izvan liturgijskom (koncertnom) prostoru. Uz želju za predstavljanjem jednog od najbogatijih i kvalitetom najkvalitetnijih opusa na čast jednog gradskog sveca zaštitnika kod nas, a zasigurno i puno šire, u predavanju se govori o skladbama koje su nastajale uglavnom na početku 20. stoljeća, ali i o liturgijskim skladbama koje su nastale prije petnaestak godina uz poseban naglasak na one autore koji su rođenjem ili djelovanjem bili vezani za grad Dubrovnik (don P. Matijević, L. Rogowski, B. Bersa, J. M. Plumm, A. Furlotti,  fr. J. Kuničić OP., A. Ravasio, don K. SelakJ. Vlach Vruticky i dr.).

 

25. siječnja, 19:30 sati

Predavanje pod nazivom „Sveti otok Daksa: Jeruzalem u Dubrovniku“održat će dr. Matko Matija Marušić, znanstveni suradnik Instituta za povijest umjetnosti.

Dvorana Ivana Pavla II.

U predavanju će se predstaviti najnovija istraživanja povjesničara umjetnosti o svetištu na otočiću Daksi i tamošnjim kapelicama Kalvarije podignutima po uzoru na sveta mjesta Kristove patnje u Jeruzalemu. Prema arhivskim izvorima i pjesmama dubrovačkih humanista, izložit će se kako je ovaj lijepi otočić pred gruškom lukom početkom 16. stoljeća bio pretvoren u mjesto koje je, riječima Ilije Crijevića, „hinilo da je Sveta zemlja i ravna mu družica”.  Iako ovih kapelica na Daksi  već odavno nema one su svojim višestoljetnim postojanjem izvršile veliki utjecaj na pasionsku pobožnost u starome Dubrovniku.

Tribine „Ususret Svetom Vlahu“ kao dalju pripravu za svetkovinu nebeskog zaštitnika Dubrovnika i Dubrovačke biskupije organizira Vijeće za kulturu i znanost Dubrovačke biskupije.

30. siječnja, 18:00 sati

Prvi dan trodnevnice

Euharistijsko slavlje predvodit će i na njemu propovijedati fr. Tomislav Kraljević, prior samostana sv. Dominika u Dubrovniku i predsjednik Vijeća za posvećeni život Dubrovačke biskupije. Nakon mise održat će se školski program: Učenici sv. Vlahu.

31. siječnja, 18:00 sati

Drugi dan trodnevnice

Euharistijsko slavlje predvodit će i na njemu propovijedati fr. Tomislav Kraljević, prior samostana sv. Dominika u Dubrovniku i predsjednik Vijeća za posvećeni život Dubrovačke biskupije. Nakon mise održat će se školski program: Učenici sv. Vlahu.

1. veljače, 18:00 sati

Treći dan trodnevnice

Euharistijsko slavlje predvodit će i na njemu propovijedati fr. Tomislav Kraljević, prior samostana sv. Dominika u Dubrovniku i predsjednik Vijeća za posvećeni život Dubrovačke biskupije. Nakon mise održat će se školski program: Učenici sv. Vlahu.

2. veljače, 15:30 sati

Kandelora, svečano otvaranje Feste

Svečano otvaranje Feste sv. Vlaha moći ćete pratiti na YouTube kanalu Dubrovačke biskupije.

Uz čitanje Lausa, prinos darova trznica, podizanje Svečeva barjaka uz pjevanje himna „Čuj sv. Vlaho“ i puštanje golubica Festu sv. Vlaha 2024. godine otvorit će dubrovački biskup mons. Roko Glasnović.

2. veljače, 17:30 sati

Svečana večernja u Katedrali

Na svečanoj večernjoj molitvi u katedrali Gospe Velike kratko razmatranje održat će propovjednik trodnevlja dominikanac fr. Tomislav Kraljević. Za vrijeme večernje bit će izložene relikvije sv. Vlaha.

3. veljače, 10:00 sati

Svečana misa i procesija na svetoga Vlaha zaštitnika grada i biskupije

Svečano euharistijsko slavlje možete pratiti u izravnom prijenosu Hrvatske televizije, a procesiju na YouTube kanalu Dubrovačke biskupije.

Pontifikalno euharistijsko slavlje predvodit će i na njemu propovijedati zadarski nadbiskup mons. Milan Zgrablić. Nakon euharistijskog slavlja slijedi tradicionalna procesija Gradom u kojoj će moći sv. Vlaha i drugih svetaca. Pod nebnicom će se tradicionalno nositi relikvija Isusove pelenice.

3. veljače, 15:30 sati

Izvijanje barjaka pred katedralom

Tradicionalni pozdrav barjaka biskupu i katedrali i njihov pozdrav s Gradom.

4. veljače, 9:00 sati

Proslava na Gorici sv. Vlaha

Euharistijsko slavlje predvodi fra Ivan Gavran, franjevac iz samostana Male braće u Dubrovniku.

4. veljače, 12:00 sati

Zatvaranje Feste

Spuštanjem barjaka sv. Vlaha i podizanjem državne zastave ispred zborne crkve sv. Vlaha te misnim slavljem u crkvi završava Festa 2024. godine. Svečanost zatvaranja predvodi rektor crkve sv. Vlaha don Ivica Pervan.